Kürt Tarihi ve Kültürü Tanıtım Sitesi
Sosyal Medyaya Biz
Türkiye' nin en kapsamlı Kürt Tarihi ve Kültürü tanıtım sitesine hoşgeldiniz.
 
 
AYŞE ŞAN KİMDİR

 

 

Ayşen Şan Kimdir

Ayşe Şan 1938'de Amed / Diyarbakır da doğmuştur.18 Aralık 1996'da İzmir'de vefat etmiştir.

Ayşe Şan'ın yanık, kor gibi, kızıl kadife gibi bir sesi vardır. Bütün Kürdistan onun sesini duymak için elinden geleni yapardı, ama kimse bilmezdi yine de Eyşê'nin nasıl çileli bir hayat yaşadığını.


Oysa onun bütün yaşamı sürgünde geçmişti. Diyarbakır'dan Antep'e, oradan İstanbul'a, Almanya'ya, Bağdat'a, Hewler'e ve en sonunda yaşamını sonlandıracağı İzmir'e. Bir çile abidesi yaşamı vardı Ayşe Şan'ın. Ölümünden sonra da üzerindeki baskı ve şiddet sona ermedi. 1996 yılında yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle İzmir'de yaşamını kaybeden Ayşe Şan'ın son isteği olan Diyarbakır'a gömülme vasiyeti de yerine getirilemedi henüz. 


Bir insan için her zaman çok ağır gelecek olan hikayesi daha çocuk yaşında başlamıştı.Eyşana Kurd, Eyşe Xan, Eyşana Eli olarak ta tanınan, Qederê ve Dayikê gibi unutulmaz şarkılara da imza atan Ayşe Şan'ın hayatı, 1938 yılında Diyarbakır'da başladı. Babası da denjbêjdi ve küçük yaşta müzikle tanıştı.

Baba evinde kurulan dengbêj divanlarıyla yaşama gözlerini açan Ayşe Şan, sanat hayatına mevlitlerle, yani dini şarkılar söyleyerek başlar. Dokuz yaşında babasını yitiren Şan, çevresinin, kadınların şarkı söylemesine şiddetle karşı çıkması ve maruz kaldığı feodal baskılar nedeniyle genç yaşta Diyarbakır'dan ayrılarak Antep'in yolunu tutar. Antep'te sanat yaşamına ilk ciddi adımı atan Ayşe Şan, Kürtçenin yasak olması nedeniyle radyoda Türkçe şarkılar söylemeye başlar. İki yıl boyunca bunu sürdüren Şan, 1963 yılında sanatın merkezi olarak gördüğü İstanbul'un yolunu tutar. 

İstanbul'da Kürtçe ve Türkçe konserler verir. İlk ünlenen şarkısı 'Ez Xezalım' adlı parçadır. Kısa süre sonra çıkardığı Kürtçe-Türkçe ilk kaseti, onun tüm Kürdistan'da tanınmasına yol açacaktır. Ancak Ayşe Şan'ın tanınması, onun üzerindeki baskıları azaltmaz, bilakis artırır. Kürtlere ve Kürtçe diline yönelik tehditlerin en şiddetli dönemi olan bu yıllarda baskılara daha fazla dayanamayan Şan, Türkiye'yi terk ederek Almanya ya gider. Sürgünde sanatını sürdürmeye çalışan kadın sanatçı, burada 18 aylık kızı Şahnaz'ı yitirince direndiği baskılara bir de duygu dünyasındaki büyük yıkım eklenir. Şan'ın dillere destan "Qederê" adlı parçası bu yıllarda yazılır ve söylenir. 

 

Şan, Almanya'da geçirdiği bu dönemin ardından yeniden İstanbul'a döner. Başlangıçta iyi bir evlilik yapacak ve üç çocuk doğuracaktır ama İstanbul'daki yaşamı da hiç iyi gitmeyecektir. Üç çocuk sahibi olan Şan bu kez, Kürtçe söylediği şarkılar nedeniyle devletin baskı ve tehditleri ile karşılaşır. Bu sırada çocuklarının da kendisini yalnız bırakması üzerine 1979 yılında Bağdat'ın yolunu tutar.

Ayşe Şan'ın acı ve keder dolu yaşamı yakalandığı amansız kanser hastalığı nedeniyle 18 Aralık 1996 tarihinde İzmir'de son bulur. Doğduğu yer olan Diyarbakır'da gömülmeyi vasiyet etmiş olmasına rağmen, bu isteği yerine getirilmez.


Ayşe Şan - Sallana Sallana

 
 
 

Eklenme Tarihi: Tarih 27.07.2013 14:43:36
Okunma Sayısı : 22226
 
BUNLARI OKUDUNUZ MU?
 
SİTEDEN YORUMLAR

 Resim Yüklenemdi
imam rıza oğuz (Misafir)
04.05.2014
Ayşe ŞAN yeri dolduramayacak mükemmel bir sanatçıdır bizler küçükken onun müzüğüyle büyüdük şiarı bize şiar olsun her insan aslına rücu edecektir İmam Rıza OĞUZ bestekar ve yorumcu
 
 
 Resim Yüklenemdi
FATEMA RAMMO (Misafir)
18.04.2014
seni hiçbir zaman unutmayacağız.AYŞE şan bir idol bir ilham kaynağısın.ruhun şad olsun.ROJAVA DAN DUALARIMIZ SENINLE
 
 
 Resim Yüklenemdi
mehmet sultan karaca (Misafir)
18.04.2014
mekanı cennet olsun büyük üstad.ruhun şad olsun.
 
 
 Resim Yüklenemdi
elıh (Misafir)
09.04.2014
Allah rahmet eylesın
 
 
 Resim Yüklenemdi
ROJDA (Misafir)
03.03.2014
EZ DENGEDE PIR HIZDIKIM RAHMATE HUDİ LETEBE
 
 
 Resim Yüklenemdi
ABDULLAH (Misafir)
03.03.2014
SESIN COK GUZEL
 
 
 Resim Yüklenemdi
ihsan aras (Misafir)
27.02.2014
o güzel sesi hiç bir zaman unutulmayacak.. bu ülkede bitmeyen zülüm seni de sürgün eetti rabbim seni cennetin de ayırmasın
 
 
 Resim Yüklenemdi
kemal inci (Misafir)
08.01.2014
ben kürtçe bilmiyorum ama rahmetliyi cocuklugumdan beri dinlerim
 
 
 Resim Yüklenemdi
süleyman (Misafir)
02.10.2013
Ayşê Şan, kocası zaza çêrko ve çektiği zülüm..Geri gelmişken söyleyeyim..biraz sanatçıya verdiğimiz değeri görelim... Ayşe şan adına amedde kafeler konservatuarlar, parklar bilmem birşeylere isimi verilip durulur. ..OYSA AYŞE ŞAN İZMİRDE ÖLDÜĞÜNDE ONU GÖMECEK BİR KİMSE YOKTU MADDİYAT HİÇ YOKTU, VE HALEN MEZARI İZMİRDE..!!Sanatçıya verilen değerinizi seveyim sizin ey kurdino !
 
 
 Resim Yüklenemdi
bulent cin (Misafir)
20.09.2013
bu barcasi bizim gibi gurbete olan arkadslara armagan ediyorum makani cenet olsun
 
 

Yorum Sayfaları : 1 2
 

 
YORUM YAZ

 
  Sitemize üye veya misafir olarak yorum yapabilirsiniz. Üyelik sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Adınız :
   
 
 
E-mail :
 
   
 
 
Yorumunuz:
   
  
 
Güvenlik Kodu :

   
 
 

 
 
Yukarı Çık