Kürt Tarihi ve Kültürü Tanıtım Sitesi
Sosyal Medyaya Biz
Türkiye' nin en kapsamlı Kürt Tarihi ve Kültürü tanıtım sitesine hoşgeldiniz.
 
 
HALEPÇE KATLİAMI

 

 

HALEPÇE KATLİAMI

Halepçe'ye zehirli gaz saldırısı, Halepçe Katliamı olarak da bilinir. İran-Irak Savaşı esnasında, Saddam Hüseyin'in, 1986-1988'de Irak'ın kuzeyinde Kürtlere karşı düzenlettiği El-Enfal Harekâtı adlı isyanı bastırma operasyonunun bir parçasıdır.

Halepçe'de Kürt halkı kitlesel bir şekilde, ABD'nin sattığı kimyasal silahlarla katledilmiştir.


Irak ve İran arasındaki bir kent olan Halepçe 'de 16 mart 1988 ‘de tarihte eşine az rastlanır bir katliam yapıldı.


Saddam Hüseyin'in kimyasal silahları 10.000 Kürd'ün ölümüne 15. 000'inin yaralanmasına neden oldu. Bu rakamlar en hafif rakamlardır .

Onbinlerce insan Türkiye sınırına dayanmıştır. Türkiyeli yetkliler sınırdan içeri almamakla direnince komşu il Hakkari , Şırnak halkının baskısı ile alınmışlardır.

O zamanlar adı Kuzey Iraklılar(!) olarak anılan Kürtler içler acısı tabiat şartlarının da kurbanı oldular.

 

Halepçe katliamını babasının kucağındaki bebek unutulmaz fotoğrafı ile tespit eden gazeteci Ramazan Öztürk'ün tanıklığından okuyalım:

"Bütün sokaklar cesetlerle doluydu. Etrafta dayanılmaz bir koku hâkimdi. Körpecik bebelerden bazılarının derileri kavrulmuş, bazılarının vücudu mosmor kesilmişti. Cesetlerin çoğu kadın, çocuk ve yaşlı insanlara aitti. Bazı bebekler annelerinin kucağından fırlamış yerde sere serpe yatıyorlardı. Kimi evinin avlusunda kurulmuş sofra başında; kimi kapının eşiğinde; kimi bebeğini emzirirken; kimi oyun oynarken yakalanmıştı zehirli ölümün pençesine...

Şehrin dışındaki boş tarlalarda ise, toplu halde ölmüş yüzlerce insan vardı. Uzaktan bakıldığında, sanki tarlalarda ot yerine insan bedenleri biçilmişti. Bu açık hava mezarlığında, yine kadın ve çocuklar çoğunluktaydı. Hepsi birbirlerine sokulmuş, korkunç ölüme teslim olmuşlardı.

Bazıları ise, su birikintilerinin başında ölüvermişlerdi. Bunlar da, kimyasal gazların yaktığı vücutlarını suyla ıslatarak kurtulmaya çalışanlardı. Toplu cesetlerin arka planında, otlarken yine zehirli gazın etkisiyle telef olmuş ve vücutları şişmiş hayvanların görüntüsü göze çarpıyordu. Kısacası, bomba isabeti almış birkaç binanın dışında her şey yerli yerindeydi, ama bütün canlılar ölmüştü."

Sivil halka karşı bu tür ve bu büyüklükte bir bombalama o zamana kadar hiçbir yerde gerçekleşmemişti. Bir kimyasal silah olan "koktail"in içinde; deriye, gözlere, boğaza ve akciğere büyük zarar veren Hardal gazı bulunuyor; aynı zamanda sinir sistemine inanılmaz zararlar veriyor. İnsanların maruz kaldığı kimyasal silahlar, deri ve elbiseleri ıslatıyor, Su ve yiyeceklere kolayca karışıyor ve solunum sistemini de bozuyor.

Uzmanlar Hardal gazının etkilerini şöyle dile getiriyor: "Nagazaki ve Hiroşima'da iyonlaşan atomların tersine Hardal gazı gelecekteki nesil için de inanılmaz zararlar taşıyor. 10 yıl sonra bile insanlar çeşitli acılar çekiyor özellikle uzun vadede DNA üzerinde yaptığı zarar var."

İLGİLİ HABERLER

1. Süleymaniye Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Fuat Baban, 7 Aralık 2002 tarihli 'The Sydney Morning Herald' gazetesinde yayımlanan 'Experiment in Evil' başlıklı makalesinde, Halepçe'de özürlü doğum oranının Hiroşima ve Nagasaki'nin 4-5 katı olduğunu iddia etti. Amerika ise bu iddiayı suistimal ederek Zayıflatılmış Uranyum mermilerini kullanmasını meşrulaştırmaya çalıştı.


2.Zamaninda (1987/1988) Irak Kürtlerine yapilan katliamlar hakkinda pek çok yazısı olan gazeteci Jeffrey Goldberg'e göre insanlarin ev ve eşyalarının da insanlarla birlikte çogunlukla yok olduğu katliam; zira bahsi geçen gazetecinin teorisine göre Saddam'ın şeytani planı insanlari önce saatler süren top/tank ateşiyle sığınaklara yollamak, daha sonra da havadan ağır olan Sarin gazi, hardal gazi, sinir gazi vs gazlari iceren kimyasal bombalar sayesinde yıkılmış evlerin altindaki bu sığınakları bir n

 
 
 

Eklenme Tarihi: Tarih 13.03.2013 19:45:12
Okunma Sayısı : 15774
 
BUNLARI OKUDUNUZ MU?
 
SİTEDEN YORUMLAR

 Resim Yüklenemdi
berçem (Uye)
14.02.2016
Kimsenin hakkı kimseye kalmaz
 
 
 Resim Yüklenemdi
suat (Misafir)
21.04.2014
Ah ah kardeş bildiklerimiz, meğerse bize en büyük darbeyi onlar vurmuşlar.
 
 
 Resim Yüklenemdi
kurde paşa (Misafir)
25.03.2014
amerika silahlarını satmak için saddam güçlü olduğunu gösremek için milyonlarca kandaşımı şehit etti şimdide aynısı türk liderlere yaptıracaklar bir gün gelecek ki herkes görecek kimin ne olduğunu o zaman herkes tanıyacak bizi herbiji kurdistan herbiji kurdemin alemi agit.....
 
 
 Resim Yüklenemdi
ahmet (Misafir)
22.03.2014
bu şerefsizlik degilde nedir böyle masum insanların canına kıyanlara allah inşalah bin kat cezasını werir
 
 
 Resim Yüklenemdi
senar (Misafir)
15.03.2014
gerçekten okuyunca bile tuylerim diken diken yüreğim acı dolu oluyor SADDAM bir köpek gibi öldü umarım ona yardım edenler de en iyi bu şekilde ölürler.o kadar masum halkın hayatını elinden almakta ne gerçekten içler acısı
 
 
 Resim Yüklenemdi
Ubeydullah (Misafir)
02.01.2014
Devletsizlik bedbahtlıktır.Biji Kurd Biji Kurdistan Kuzey Kurdistanda türk devleti koçgiri agiri zilan şeyh said dersim katliamlarında yarım milyon insanı öldürdü. Saddam enfal harekatında 300.000 kürt öldürdü. Devletsizlik bedbahtlıktır...
 
 
 Resim Yüklenemdi
selo (Misafir)
25.12.2013
ben o günleri çok iyi hatırlıyorum.Ben bir TÜRK olarak bu görüntüler karşısında çok ağladım.KÜRT kardeşlerimiz şunu bilsinlerki TÜRK varlığı KÜRT varlığı demektir.
 
 
 Resim Yüklenemdi
kardeşlik (Misafir)
15.12.2013
TÜRK KÜRT kardeştir ayrımcılık yapan kaleştir
 
 
 Resim Yüklenemdi
kardeşlik (Misafir)
15.12.2013
bence bundan sonra türkiye sadece bi tek dewlettir hepimiz kaderz ayrımcılık kalksın
 
 
 Resim Yüklenemdi
selamı (Misafir)
30.10.2013
allah bellasını verdı ebedı alemdede verecek okadar colukcocuk katletı serefsızler buyuk bı acı ozamanlar cocuktum ama hatırlıyorum
 
 

Yorum Sayfaları : 1 2
 

 
YORUM YAZ

 
  Sitemize üye veya misafir olarak yorum yapabilirsiniz. Üyelik sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Adınız :
   
 
 
E-mail :
 
   
 
 
Yorumunuz:
   
  
 
Güvenlik Kodu :

   
 
 

 
 
Yukarı Çık