Kürt Tarihi ve Kültürü Tanıtım Sitesi
Sosyal Medyaya Biz
Türkiye' nin en kapsamlı Kürt Tarihi ve Kültürü tanıtım sitesine hoşgeldiniz.
 
 
ŞEHRİBANA KURDİ KİMDİR

 

 

Şehribana Kurdi Kimdir

Şehrîbana Kurdî  1973 yılında İzmir de  bir ailenin büyük çocuğu olarak dünya’ya gelen Şehrîbana aslen Mêrdîn-Qoser / Mardin-Kızıltepelidir. Babası devlet memuru olduğu için metropola taşınmak zorunda kaldılar. Şehriban hanımın babası Mêrdîn Qoser ilçesinin Xursa navê köyündendir. Annesi ise Amed Çınar ilçesindendir. Şehriban hanım, Ömeriyan aşiretinden olup, Ömeriyan Aşireti bölgenin en önemli Aşiretlerinden olup, bu aşiretin içinden Muradê Kinê gibi tarihe mal olmuş bir çok sanatçı çıkmıştır.

Şehrîbana Kurdî 1983 yılında İzmir’de yapılan bir ses yarışmasında yaklaşık 32 kişinin arasında birinci oldu. Bu yarışma Halk Müziği dalında idi ve Şehriban hanım "Ben doğarken ağlamışım" adlı şarkıyı okuyarak birinci olmuştur.


Şehriban Hanım, 1987’de okulda ve aile içi eğlencelerde şarkı söylemeye başlamıştır. Profesyonel anlamda da 1991 yılında sanat dünyasına adım atmıştır ve ilk kaseti olan "Ez Keçim keça kurdame" yani "ben bir Kürt kızıyım" isimli eseri ile büyük bir çıkış yapmıştır. Yalınız bu eserinden bir yıl önce profesyonel hocalardan şan dersleri almış ve gırtlağını ustaca kullanmayı öğrenmiştir.

O yıllarda Türkiye de yaşayan Kürtlerin dili yasaklanmıştı. Aynı zamanda birçok Kürt sanatçısı kaset çıkarmaya başlamışlardı. Ama kısa zamanda Şehrîbana Kurdî’nin namı ve sesi Türkiye sınırlarını aştı. Hatta Azeri, Türk ve Arapların içinde de dinlenmeye başlandı. Bu da doğal bir şeydi, çünkü Şehriban hanım çok güzel bir sese sahipti ve bu nedenle çok iyi bir şekilde sanat hayatına atıldı. 1992 yılında "Sorgulamin"  yani "Kırmızı gülüm" ve 1993 yılında da "Yek, du, se" yani "Bir, iki, üç" isimli üçüncü kasetini ve 1994 yılında da Almanya’da "Em hatin" yani "Biz geldik" isimli 4. kasetini çıkardı ve büyük kitleler tarafında büyük ilgi ile karşılandı.

 

Şehriban hanım hem ailevi hem de sanat yaşamında çok disiplinli olup, çocuklarını temiz, ahlaklı ve topluma yararlı çocuklar olarak yetiştirmeye özen gösterir. Sanatında da "Bir sanatçı şayet klasik bir parçayı okuyacaksa o şarkının hakkını vermelidir, şayet hakkını vermeyecekse okumamalıdır" görüşünü savunur. Şehriban hanım, "Ben dinine bağlı inançlı bir insanım. Allah’ü teala bana güzel bir ses vermiş. Bende sesimle mazlum halkımın en insani hakları olan özgür bir yaşam için mücadele ediyorum", demektedir.

Şehrîbana Kurdî son kaset ve cd’si olan "Barış, Yekiti" ile büyük hoca M.Dilşad Said güzel çalışmasıyla çok ayrı ve yeni bir çalışmadır.Bu eserin Kürt müziğinde bir ilk olduğu inancındayız.

Şehriban hanım ahlaklı ve halkının prensiplerine olan kişiliği ile halkının arasında onurlu bir yer edinmiştir. Son çalışmasında; Hasan Cıziri, Meryem Xan, Kewis Ağa ve Hesen Zirek’i ölümsüz Kürt sanatçıları da saygı ile anmaktadır.

Şehriban hanım dört çocuk annesidir. Çocukları: Piroz, Navdar Rojhat, Raperin Hevi ve Narin. Üç kiz ve bir oğlan. Şehriban hanım eşi Fatih(Şêrge) ve çocukları ile beraber 1994 yılından beri Almanya’da yaşamaktadır.

Şehribana Kurdî - Ez Keçim Keça Kurdanim

 
 
 

Eklenme Tarihi: Tarih 06.06.2014 16:12:39
Okunma Sayısı : 11180
 
BUNLARI OKUDUNUZ MU?
 
SİTEDEN YORUMLAR

 Resim Yüklenemdi
Jiyan (Uye)
27.05.2016
Elbet birgün güneş bizede doğacak hevalar??
 
 

Yorum Sayfaları : 1
 

 
YORUM YAZ

 
  Sitemize üye veya misafir olarak yorum yapabilirsiniz. Üyelik sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Adınız :
   
 
 
E-mail :
 
   
 
 
Yorumunuz:
   
  
 
Güvenlik Kodu :

   
 
 

 
 
Yukarı Çık