Kürt Tarihi ve Kültürü Tanıtım Sitesi
Sosyal Medyaya Biz
Türkiye' nin en kapsamlı Kürt Tarihi ve Kültürü tanıtım sitesine hoşgeldiniz.
 
 
QAZİ MUHAMMED KİMDİR

 

 

Qazî Mihemed - Qazi Muhammed Kimdir ?

31 Mart 1947 Kürt Tarihi için bir dönüm noktasıydı.Kürtler açısından bu dönüm noktasını başlatan kişi Qazi Muhammed'i bu yazımızda sizlere tanıtacağız.

QAZÎ MUHAMMED

1900 yılında Mehabad'da doğmuştur.Kendisini Qazî(Kadı) denilmesinin bir nedeni vardır.Kadı , kazaî ve adlî yetkisi olan yani bugünkü yargıç ve savcıların vazifelerine ve yetkilerine sahip olan ve dinî ve göreneksel kanunlara göre hüküm veren kimse demektir.


Qazi Mihemed , Mehabad'ın önde gelen ailelerinden biri olan Qazî Ali'nin oğlu olarak doğmuştur. Çocukluğunda Kutabhane denilen din okulunda okumuş ve babasından ve evde bulunan kitaplarından temel eğitimini almıştır. Mehabad Vakıflar Dairesi Müdürlüğünü yaptıktan sonra babasının yerine kadılığına atanmıştır.

QAZÎ MUHAMMED ve MEHABAD KÜRT CUMHURİYETİ İLANI


Qazi Muhammed , 22 Ocak 1946 tarihinde İran Mehabad , Çarçıra meydanında, mahşer günü gibi kalabalık bir ortamda Mehabad Kürt Cumhuriyetini ilan etmiştir. Bu olaydan tam 20 gün sonra, 11 Şubat 1946 tarihinde Kürdistan Milli Meclisi(KMM) toplantısında hükümet şöyle teşkil etmişti

Qazî Muhammed : Cumhurbaşkanı
Hacı Baba : Başbakan
Mustafa Barzani : Genelkurmay Başkanı
Seyfi Qazî : Kolluk Kuvvetleri KomutanlığınaAynı Gün Kürdistan Millet Meclisi(KMM) Kürtçe dili devletin resmi dili olarak kabul etti, aynı zamanda "Ey Raqib" Kürdistan Marşı ve bayrağı seçildi, bayrağın şekli de böyle idi: üstte kıırmızı, ortada beyaz, altta yeşil, onların üstünde de yirmibir köşeli, sarı bir güneş vardı.

Bir süre sonra basın yayın örgütlenmesi yapıldı ve 10 Ocak 1946'da yayın hayatına başlamış olan Kurdistan Dergisinin yayına devamına ve Kurdistan adlı resmî bir gazetenin çıkarılmasına karar verildi. Kürdistan Milli Meclisi, aldığı kararlar ile eğitim alanında iyileştirme kararı aldı ve genel ve zorunlu ilk öğretimi tesis eden yasalar çıkardı. Fakir ailelerin çocuklarına para yardımı, giyecek ve ders kitapları verildi. Kültürel çalışmaların önemini vurgulayan meclis, ilk olarak iki Kürt şairin, Hejar ile Hemen’in şiir kitaplarını devlet matbaasında bastırdı. Kısa bir süre içerisinde Kürt okulları kuruldu ve Kürtçe eğitime başlandı. Hawar ve Hilale adıyla iki yeni dergi yayınlandı. 10 Mart’ta ise Sovyetlerin göndermiş olduğu bir verici istasyonu ile Mehabad Radyosu yayın yapmaya başladı.

Şah güçleri, 16 Aralık 1946'da Azerbaycan'ın başkenti Tebriz'i aldıktan bir gün sonra, Barzaniler'in şehirde bulunmadıklarına emin olduktan sonra, sonsuz bir gururla 17 Aralık 1946 da savunmasız Mehabad'a girdiler. Böylece kısa ve güzel bir rüya son bulmuş, Mehabad Kürd Cumhuriyeti sona ermişti. 


İran Şahı verdiği sözünde durmamış ve Qazi Muhammed, Savunma Bakanı Seyfi Qazi ve kardeşi Sadri Qazi ile birlikte, cumhuriyetin ilan edildiği Çarçıra meydanında, 31 Mart 1947 tarihinde idam ettirdi. 


İran Arşivlerinden Saklanan Belge Açığa Çıkmış Qazi Muhammed'in İdamından Önce Halkına Yazığı Vasiyet Ortaya Çıkmıştır 

Qazî Muhammed ve Halkına Vasiyeti 

1- Allah'a, peygambere (Allah'ın selamı üstüne olsun) ve Allah'ın yanında olan her şeye inanın, iman edin, dini vecibeleri yerine getirmede güçlü olun.

2- Aranızdaki birlik ve uyumu koruyun, birbirinize kötülük yapmayın, özellikle sorumluluk ve hizmet alanında tamahkâr olmayın.

3- Düşmanın sizi aldatmaması için, eğitim seviyenizi yükseltin.

4- Düşmana özellikle Aceme inanmayın. Çünkü Acem birkaç açıdan sizin düşmanınızdır. Dininizin, ülkenizin, halkınızın düşmanıdır. Tarih ispat etmiştir ki Kürtler aleyhine sürekli bahane aramıştır. En küçük suçlarda dahi Kürtleri öldürüyorlar, Kürtlere karşı her türlü suçu işlemekten geri kalmıyorlar. 

5- Bu dünyada, birkaç günlük ve önemsiz bir bir yaşam uğruna kendinizi düşmana satmayın, çünkü düşman düşmandır, düşmana güvenilmez. 

6- Birbirinize, siyasi, maddi, manevi ve namus alanlarında ihanet etmeyin. Çünkü hain, Allah'ın, insanların huzurunda suçludur, ihanet döner haini vurur.

7- Eğer sizden birisi, ihanet etmeden işini yapıyorsa, kendisine yardımcı olun, kıskançlık ve tamah için kendisine karşı durmayın, ya da Allah göstermesin onun hakkında yabancıların ajanı olmayın. 

8- Bu vasiyetimde cami, hastane ve okullar hakkında yazdıklarımın yerine getirilmesini talep edin, bunlardan yararlanın. 

9- Diğer halklar gibi baskı ve zulümden kurtulmak için mücadele etmekten geri durmayın. Dünya malı önemli değildir. Eğer vatanınız varsa, özgür ve serbestseniz, o zaman her şeyiniz var demektir, malınız, mülkünüz, devletiniz, ülkeniz, saygınlığınız da olacaktır. 

10- Allah'a olan can borcu dışında, kimseye borcum olduğunu zannetmiyorum. Ama eğer az ya da çok, borçlu olduğum birisi çıkarsa, ben geriye çok mal-mülk bıraktım, gidip varislerimden borcunu istesin.
Birbirinizi tutmadığınız müddetçe başarılı olamazsınız. Birbirinize zulüm etmeyin. Çünkü Allah zalimleri çok erken yok eder. Zulüm ortadan kalkacak, bu Allah'ın sözüdür, Allah zalimden intikam alır. 

Bu sözleri kulağınıza küpe edeceğinizi umud ediyorum. Allah sizi düşmanlarınız karşısında zafere ulaştırsın. Sadi'nin buyurduğu gibi:
Amacımız nasihatti, yaptık. Sizi Allah'a havale ettik, gidiyoruz. 
Halkının ve vatanının hizmetçisi Qazî Mihemed


Resimlerle Qazi Mihemmed

Qazi Mihemmed ile General Mistefa Barzani 1946 yılına ait birlikte çektirdiği resim

 


Qazi Mihemmed Kürt şairler Hejar(solda) ve Hêmen(sağda) ile çektirdiği resim.

Qazi Muhammed için yaptığımız Banner Resmi

Qazi Muhammed

Qazi Muhammed

Qazi Muhammed'in Güney Kurdistan'da Çarşıdaki Portresi

 
 
 
 

Eklenme Tarihi: Tarih 12.03.2013 19:45:35
Okunma Sayısı : 35196
 
BUNLARI OKUDUNUZ MU?
 
SİTEDEN YORUMLAR

 Resim Yüklenemdi
bagûrî (Misafir)
09.04.2014
hey kehxusrewê deman, (gorî, gorbihuşt û pakrewan)silava xweda li ser te bî
 
 
 Resim Yüklenemdi
ilhami agir (Misafir)
01.04.2014
Rehma Xwede li te u hemu qehremane sehid ketin be.
 
 
 Resim Yüklenemdi
ciwanser (Misafir)
31.03.2014
oncelikle ALLAH Rahmet etsin, senin her bir kelimen bir altlndan deyerlidir bizim icin seni senin nasiyetini zahmetini hic bir zaman unutmayacaglz.
 
 
 Resim Yüklenemdi
mami (Misafir)
30.03.2014
seni gönlümün en ücra köşelerine yazıyorumki ey kahraman ey yiğit ey agit kimseler dokunamasın benim atam benim gözümün nuru o güzel gözlerin arkada kalmasın torunlerın en güzel şekilde miraslarına sahip çıkıyor ve asla vazgeçmeyecek...
 
 
 Resim Yüklenemdi
huseyin (Misafir)
19.03.2014
size kiyan hainler tarihte hep lanetle anilanacak siz herzaman kalbizde olacaksiniz
 
 
 Resim Yüklenemdi
sedat Ercan (Misafir)
16.03.2014
Kürtler seni unutmayacak qazî hainler cezasını ödeyecek allahın izniyle. ..
 
 
 Resim Yüklenemdi
kalemer (Misafir)
21.02.2014
bu çok değerli şahsiyetler için hiç kimseeleştırıde bulunmasınlar her biri bir yığıt bir dehaydi. bu insanları yazmaya ne zaman nede kitaplar yeterdir.bu şahsiyetler ancak saygıyla ve mihnetle yad edilebilirler.
 
 
 Resim Yüklenemdi
zaza21 (Misafir)
21.02.2014
vasiytin yerine getirilecektir allahın izniyle
 
 
 Resim Yüklenemdi
berxwedan aram dıldar (Misafir)
09.02.2014
senin bilincinle bilinçlenip dinimizi ve kimliğimizi unutmayacağız ALLAH ın izniyle
 
 
 Resim Yüklenemdi
nevzat (Misafir)
03.02.2014
senı her zaman anacaz ve senı soyledıklerını azla unut mıyacaz
 
 

Yorum Sayfaları : 1 2 3
 

 
YORUM YAZ

 
  Sitemize üye veya misafir olarak yorum yapabilirsiniz. Üyelik sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Adınız :
   
 
 
E-mail :
 
   
 
 
Yorumunuz:
   
  
 
Güvenlik Kodu :

   
 
 

 
 
Yukarı Çık