Kürt Tarihi ve Kültürü Tanıtım Sitesi
Sosyal Medyaya Biz
Türkiye' nin en kapsamlı Kürt Tarihi ve Kültürü tanıtım sitesine hoşgeldiniz.
 
 
İRAN KÜRTLERİ VE YERLEŞİM YERLERİ

 

 

İran Kürtleri ve Yerleşim Yerleri

İran Kürt nüfusu yaklaşık olarak 12 Milyon olarak tahmin edilmektedir.Eyaletler sistemi ile yönetilen İran'da Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı 7 eyalet bulunmaktadır.

Haritada gösterilen sarı bölgeler Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı eyaletleri göstermektedir.


Bu 7 Eyalet

Kurdistan Eyaleti,Kirmanşah Eyaleti,Batı Azerbaycan Eyaleti,İlam Eyaleti,Çaharmahal ve Bahtiyari Eyaleti,Gulistan Eyaleti ve Kuzey Horasan Eyaletleridir.

Resimde İran'ın kuzeydoğusunda yada Doğu Kurdistan diye bilinen bölgedeki 5 eyalet olan Kurdistan,Kirmanşah,İlam ,Çaharmahal ve Bahtiyari Eyaleti ve Batı Azerbaycan Eyaletlerinde Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bilinmektedir. Kurdistan,Kirmanşah ve İlam eyaletlerinin nüfusunun %90'ı Kürt ,Çarmahal ve Bahriyarı Eyaletinin %60'ı ve Batı Azerbaycan Eyaletinin %45'i Kürtlerden oluşmaktadır.Çarmahal ve Bahriyarı eyaletinin yönetim merkezi Şehre Kurd şehristanıdır.

Fakat İran kuzey batısında İran Kurdistan'ı coğrafyasından uzak bir yerde sarı hatta dikkatlerinizi çekmek isterim.Gülistan Eyaleti ve Kuzey Horasan Eyaletleri.

 

Gülistan Eyaletinin Nüfusu 1.637.063 ve bu eyaletin %25'i Kürt .

Kuzey Horasan Eyaletinin Nüfusu 820.000 ve bu eyaletin %50'si Kürtlerden oluşmaktadır.

Bu iki eyaletin sınır hattında Türkmenistan ve Özbekistan ülkeleri bulunmaktadır.Bu sınır hattının Türkmenistan ve Özbekistan tarafında da Kürtler yoğun olarak yaşamaktadır.

İranlı Kürtler Hamedan Eyaletinin Batısının da ve Loristan Eyaletinin kuzeyinde de Kürtler yoğun olarak yaşamaktadır.Fakat eyalet genellerine oranla çoğunluk değildirler.

Harita Detaylıca

 
 
 

Eklenme Tarihi: Tarih 04.03.2013 02:17:56
Okunma Sayısı : 35836
 
BUNLARI OKUDUNUZ MU?
 
SİTEDEN YORUMLAR

 Resim Yüklenemdi
yadigar (Misafir)
18.03.2018
ben 4 kez irana gittim ve özellikle kürtlerin ve türk unsurların yaşadıkları bölgeleri merakla inceledim.Sulduz bölgesinde kürtler çoğunluktadır ve bu eyaletlerde sadece kürtler değil sunni türklerde kürtlerle bereber yaşamaktadır.Fakat kürtlerin nufusları verilen rakam bayağı abartılıdır.İrandaki kürtlerle Türkiyedeki kürtlerin yaşam kalitesi vatandaşlık hak ve hüriyeti arasında dağlar kadar fark var. idam cezası var hiç afları yok ALLAH Kim neyi hak ediyorsa onu onunla nasiplendirir.
 
 
 Resim Yüklenemdi
yadigar (Misafir)
18.03.2018
İrandamı Türkiyedemi yaşamak isterdin sorusuna her 10 kürtten 7 si tabiki türkiye dığe cevap veriyordu Ben oradaki insanlarla konuşa konuşa T ürkiyenin değerini çok daha iyi anladım ve özümsedim Türkiye ve kuzey ırak sınırlarına yaklaştıkca cevaplar dahada siyasi cevaplara dönüşüyor ve bizden rahatsızlık duyuyorlardı
 
 Resim Yüklenemdi
Azerbaycan-urmia (Misafir)
02.03.2016
Batı azerbaycan eyaletinin sadece %30'u kürttür, kermanşah eyaletininde yarısı kürttür yarısı lor halkı.bu haritanın artık silme zamanı geldi.
 
 
 Resim Yüklenemdi
firat shexbzeyni (Misafir)
10.03.2016
Lor'lar kurmanc ve soranlar gibi kurdlerin bir parçasidir. Azerilerdenmi ogrenecegiz kim kürd kim degol
 
 Resim Yüklenemdi
Savaş (Misafir)
20.05.2016
Gücünüz yetebiliyorsa kürtleri haritadan silersiniz olan oğlum tarihte bilyor hiç bir güç kürtleri yenmemiştir bunu o küçük kafana sok
 
 Resim Yüklenemdi
KURD RIHA (Misafir)
18.05.2014
Iranda en fazla 10 milyon kurd yasiyor,15 ila 19 milyon arasi sia azeri nufusu var 2 milyon civari arap var 2 ila 3 milyon beloci var.1 milyon civari turkmen var, mazenderan talis kaskai bunlarda toplam 3 milyon civari,fars nufusu 30 milyon civari,toplam nufus 75 milyon civari,
 
 
 Resim Yüklenemdi
KURD RIHA (Misafir)
18.05.2014
DUNYA UZERINDE TOPLAM 50 MILYON SIA VE ALEVI TURK YASIYOR.azerbaycan ve iran azerilerinin toplam nufusu 30 milyondur, % 90 i siadir,irak turkmenlerinin tamamina yakini sia dir,suriye turkmenlerinin tamamina yakini alevidir.turkiyede 15 milyon UZERI alevi turk yasiyor.orta asya turK devletlerindede bir kisim alevi TURK mevcuttur.
 
 
 Resim Yüklenemdi
سعید سعید سعید (Misafir)
11.01.2015
ben tum kurtleri yok, iranda yashiyan kurtler ichin bir sira anlatmalar veririm. kizlarin kesdirerler!!! yani seksi organlarin kesirler!!! ogul cocugu gibi!!! kizlari pichakla gezer! iranlilar onlardan chok pisleri gelir. neden? kimseynen sicak ve medeni degirler. iranin kurtleri kachak ishine bakiyorlar. kurtlerin ishide olsa kachakchidirlar!!! Kulturden konushmak biraz chetin gelir AAAAAbi
 
 Resim Yüklenemdi
hoca 61 (Misafir)
16.04.2014
İranda 12 milyon kürt var 15 milyon Azeri yani türk var.iyide burada hiç fars yaşamıyormu?
 
 
 Resim Yüklenemdi
mir (Misafir)
23.12.2013
iran da kurdIstan cografyasi belle irak ve suriye de belli. mesele su konya kayseri ankara illeri de kurtmus yani turkler sadece bursali buzukluler.
 
 
 Resim Yüklenemdi
sidar pilur (Misafir)
30.11.2013
beluci halkıda kürttür. onu niye belirtmemişsiniz.
 
 
 Resim Yüklenemdi
ALEVİ TÜRKMEN (Misafir)
23.11.2013
alevinin türkü olmaz. araştır. alaviler kürtlerin bir kolu olan kirdkiler(zazalar) dır . islam ordusunun baskısyla dağılan kirdkiler islamiyeti benimsemiyorlar. şah ismail döneminde aleviliği benimsiyorlar ve alevilik zerdüştlüğün bir dönüşümüdür. hz ali yada hz hüseyinle hic bir alakası yok bugun türki devletlerden birtaneme alevi bulamasın r.
 
 
 Resim Yüklenemdi
zafer (Misafir)
11.11.2013
her biji kürdistan
 
 
Eziklik edebiyatiyla gittikleri yerde huzursuzluk, kavga, gürültü-patırtı çıkaranlar, hala taş devri zihniyetinde olan insanlar var bu dünyada. Kürtmüş Türkmüş, Farsmış diye ırkçılık yapmak ne kadar medeni sayılır !!! Yok neymiş lahmacunu ilk bulan Kürtlermiş, at kuyrugundaki kıldan ilk müzik aletini yapan Türklermiş, deve derisini ilk kullanan araplarmış felan filan:) Geçin bunları.
 
 

Yorum Sayfaları : 1 2 3
 

 
YORUM YAZ

 
  Sitemize üye veya misafir olarak yorum yapabilirsiniz. Üyelik sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Adınız :
   
 
 
E-mail :
 
   
 
 
Yorumunuz:
   
  
 
Güvenlik Kodu :

   
 
 

 
 
Yukarı Çık