Kürt Tarihi ve Kültürü Tanıtım Sitesi
Sosyal Medyaya Biz
Türkiye' nin en kapsamlı Kürt Tarihi ve Kültürü tanıtım sitesine hoşgeldiniz.
 
 
TARİHTE KURDİSTAN KELİMESİ NERELERDE GEÇMİŞTİR

 

 

Soru: Tarihte Kurdistan Kelimesi Nerelerde Geçmiştir?

Cevap

Kürdistan’ terimi ilk kez, son Büyük Selçuklu Sultanı Sancar Bey’in merkezi bugünkü İran’ın Kürdistan Eyaletinin bulunduğu bölge için kullanılmıştır.

Kürdistan adı, coğrafi bir terim olarak, Kanuni Sultan Süleyman 1525 ve 1553 tarihli fermanlarında da yer almaktadır.

I. Ahmet 1604 tarihli fermanında ‘Umum Kürdistan’ terimini kullanmıştır. 

17. yüzyıl yazarı Evliya Çelebi ünlü seyahatnamesinde ayrıntılarıyla ‘Kürdistan’ bölgesini ve şehirlerini anlatmıştı. 

Sadrazam Mustafa Reşit Paşa 1847 yılında yönetim birimi olan ‘Kürdistan Eyaleti’ni kurmuştur. 13 Aralık 1847 tarihli Takvim-i Vekayi’de yayınlanan düzenlemedeki eyaletin merkezi Ahlat’tı ve Diyarbakır, Muş, Van, Hakkari, Cizre, Botan ve Mardin’i kapsıyordu. Merkez sonra sırasıyla Van’a, Muş’a ve Diyarbakır’a taşındı. 1856’da bu eyaletin sınırları yeniden düzenlendi, 1864’te ise Diyarbakır ve Van vilayetlerine bölünerek son buldu. 


I. Abdülmecid (1839-1862) Bedirhan Bey’in eline geçen Harput, Urfa, Diyarbekir, Erzurum, Bağdat ve Musul bölgelerini geri alınmasının şerefine 1847’de  "Kürdistan Madalyası"  yaptırmıştı. Altın, gümüş ve bronz üç çeşit 29 mm. çapındaki madalyanın üzerinde Kürdistan dağlarının kabartması, Kürdistan yazısı ve taarruzun Rumi takvimdeki yılı 1263 yazıyodu. Madalyanın arka yüzündeyse Abdülmecid’in tuğrası yer alıyordu. 

Dahiliye Nazırı Mehmed Ali Bey’in Hariciye Nazırı Ferid Paşa’ya gönderdiği13-14 Nisan 1335/1919 tarihli tezkireye bakılırsa bu tarihte de ‘Kürdistan, Ermenistan, Kürt gibi terimler hiçbir komplekse kapılmadan kullanılıyordu. 

 

Milli Mücadele’nin başlarında, Mustafa Kemal’in, Kürt aşiret reislerine çektiği telgraflarda, Sovyet Rusya Dışişleri Komiseri Georgiy Çiçerin' e yazdığı mektuplarda, bazı meclis konuşmalarında ‘Kürdistan’ dediğini, Birinci Meclis’in Doğu’dan gelen üyelerine ‘Kürdistan’ milletvekili dendiğini biliyoruz.

Ama 1923’ten itibaren bölgeden Vilayat-ı Şarkıya veya Şarkî Anadolu olarak söz edilmeye başladı. 1930’larda Şark, 1950’lerde Doğu ve Güneydoğu Anadolu, 1960’larda Kalkınmada Öncelikli Yöreler, 1984’ten 2002’ye kadar OHAL Bölgesi dendi.

Bugün ise belirgin bir adı yok ama Kürdistan adını telaffuz etmek adeta tabu haline geldi. Öyle ki, Irak’ta resmi adı ‘Kürdistan Bölge Yönetimi’ olan idari yapı için bile ‘Kuzey Irak’taki oluşum’ gibi garip bir terminoloji kullanılıyor. İran’daki Kürdistan bölgesinden , adı Kürdistan olan Eyaletden , ise çok az kimsenin haberi var.

Kurdistan teriminin resmi belge ve araçlarla tarihte geçtiği bazı bölümlere bu şekilde örnek verebilirz. Eklemek istedikerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz arkadaşlar.

 
 
 

Eklenme Tarihi: Tarih 27.05.2014 18:13:01
Okunma Sayısı : 13343
 
BUNLARI OKUDUNUZ MU?
 
SİTEDEN YORUMLAR

 Resim Yüklenemdi
NEDİM (Misafir)
16.11.2016
5000 YILLIK BİR TARİHE SAHIP OLDUĞUNU SÖYLEYİP SONRADA KURT ADI ILE İLGİLİ OLARAK 1523 TEN BAHSETMEK BİRAZ ÇELİŞKİLİ OLMUYORMU!!!!
 
 
 Resim Yüklenemdi
Serhed (Misafir)
27.12.2015
Jı bo nivisana we gelek spas dıkım gotî em diroka xwe rınd zanebın em diroka xwe xaye derkevın spas
 
 
 Resim Yüklenemdi
XorteBakur (Uye)
16.06.2015
1. Süleyman ise Fransa kralı Françesko'ya gönderdiği mektupta Kürdistan ismini açıkca kullanmıştır. Buyrun mektubun ilk kısmı. Ben ki, Sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren Allah’ın yeryüzündeki gölgesi, Akdeniz’in ve Karadeniz’in ve Rumeli’nin ve Anadolu’nun ve Karaman’ın ve Rum’un ve Dulkadir Vilayeti’nin ve Kürdistan’ın ve Azerbaycan’ın sultanı ve padişahı Sultan Bayezıd Hân'ın torunu, Sultan Selim Hân'ın oğlu, Sultan Süleyman Hân’ım.
 
 
 Resim Yüklenemdi
XorteBakur (Uye)
16.06.2015
Bu mektubun kısaltılmış bir kısmıdır.
 

Yorum Sayfaları : 1
 

 
YORUM YAZ

 
  Sitemize üye veya misafir olarak yorum yapabilirsiniz. Üyelik sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Adınız :
   
 
 
E-mail :
 
   
 
 
Yorumunuz:
   
  
 
Güvenlik Kodu :

   
 
 

 
 
Yukarı Çık