Kürt Tarihi ve Kültürü Tanıtım Sitesi
Sosyal Medyaya Biz
Türkiye' nin en kapsamlı Kürt Tarihi ve Kültürü tanıtım sitesine hoşgeldiniz.
 
 
NEWROZ TARİHİ

 

 

NEWROZ TARİHİ

İlk Ateş Ne Zaman Yakıldı , Bilmek İstermisiniz

İlk Olarak Newroz 'u Tanıyalım

Birçok Kürt şair ve yazarın da eserlerinde yer alan Newroz'u Kürtler 18 ile 21 Mart arasında kutlarlar. Bu bayram ile Kürtler çoğunlukla şehir dışındaki bölgelerde ve açık alanlarda bir araya gelir ve gelmekte olan ilkbaharı kutlarlar. Kadınlar rengarenk elbiseler giyerler ve başlarına pullarla süslenmiş ışıltılı örtüler örterler. Topluluk büyük bir ateş yakar ve bu ateşin etrafında halay çekerek ya da üstünden atlayarak büyük bir coşkuyla bu bayramı kutlarlar.

Kürtler Newroz ' u Kürtçe olarak, Newroz pîroz be! (Nevruz kutlu olsun!) ya da Bijî Newroz! (Yaşasın Nevruz!) diyerek selamlarlar.


Demirci Kawa Efsanesi

Kürtlerde Newrozun Demirci Kawa Efsanesi'ne dayandığına inanılır. Kürt mitolojisindeki Kawa efsanesine göre, günümüzden 2500 yıl öncesinde Zuhak (Bazı kaynaklara göre Dehak)adında Asurlu çok ama çok zalim bir kralın altında yaşayan Kawa adında bir demirci vardı. Bu kral tam bir canavardı ve efsaneye göre her iki omuzunda da birer yılan bulunuyordu. Her gün bu iki yılanı beslemek için Kürtlerden iki genci sarayına kurban olarak getirtip aşçılarına bu iki çocuğu öldürtüp beyinlerini yılanlarına yemek olarak verdiriyordu. Aynı zamanda bu canavar kral ilkbaharın gelmesini de engelliyordu. En sonunda bu zulümden bıkan ve bir şeyler yapmak isteyen Armayel ve Garmayel adlı iki kişi kralın sarayına mutfağa aşçı olarak girmeyi başarırlar ve Kralın yılanlarını beslemek için beyinleri alınarak öldürülen çocuklardan sadece birini öldürüp diğerinin gizlice saraydan kaçmasına yardımcı olurlar.

 

Böylece ellerindeki bir insan beyni ile kestikleri bir koyunun beynini karıştırarak yılanlara vererek her gün bir çocuğun kurtulmasını sağlamış olurlar. İşte bu kaçan kişilerin Kürtlerin ataları olduğuna inanılır ve bu kaçan çocuklar Kawa adlı demirci tarafından gizlice eğitilerek bir ordu haline getirilirler. Böylece Kawa'nın liderliğindeki bu ordu bir 20 Mart günü zalim kralın sarayına yürüyüşe geçer ve Kawa kralı çekiç darbeleri ile öldürmeyi başarır. Kawa etraftaki tüm tepelerde ateşler yakar ve yanındakilerle birlikte bu zaferi kutlarlar. Böylece Kürt halkı zalim kraldan kurtulmuş olur ve ertesi gün ilkbahar gelmiş olur.

 
 
 

Eklenme Tarihi: Tarih 28.02.2013 23:11:43
Okunma Sayısı : 11558
 
BUNLARI OKUDUNUZ MU?
 
SİTEDEN YORUMLAR

 Resim Yüklenemdi
berçem (Uye)
26.08.2014
KÜRT OLMAK BTEK YÜREK OLMAKTIR ASLA ZULÜME BOYUN EĞMEMEKTİRR..
 
 
 Resim Yüklenemdi
barratanamedi (Misafir)
09.05.2014
C) Konun aktörlerinden Kawa: Kawa, Arya İmparatorluğunun bünyesindeki Nuzi (Kerkuk) kralının oğludur. Nuzi tabletlerindeki adı Teşubun oğlu Kibi’ dir. Kendisi Demiri işleme hüneride olan, bir Nuzi prensidir. Kralların, Prenslerin gelenek gereği bir zeneat bilmeleri gerekir. Bu gelenek bir çok İmparatorluk yaşamış kavimlerde görülür.
 
 
 Resim Yüklenemdi
şeğ (Misafir)
31.03.2014
valla mitoloji mi değil mi araştırmak lazım gerçekten hikayenin doğrusu bu mu yoksa gerçeği faklımı mı siteyi biraz genişleterek yayınlanabilir.
 
 
 Resim Yüklenemdi
yunus (Misafir)
22.03.2014
hikayedeki isimler vede ateş olyı doğru gerisi tamamen yanlış benhikayeyi çocukken dedemden dinlemiştim vebuzamana kadar çok araştırdım dedemin ve ozamanlar internette yoktusöyledikleri tamamen doğru hatta ateşten çıkan üçrenkde bizim bugün astığımız puşilerdeki xesk sor vede zer olan renklerden oradan gelyr iyice araştırılmamış yinede uğratığı için sağolsun saygılar
 
 
 Resim Yüklenemdi
viyan (Misafir)
15.03.2014
ez bajara izxeke ama tişki nabe
 
 
 Resim Yüklenemdi
baxoz (Misafir)
26.02.2014
kawa ejdo dur :D
 
 
 Resim Yüklenemdi
ahmet (Misafir)
19.02.2014
Nevroz kürtlerin Bayramiç degilki sadece tarihte trakyadan tut orta asywya kara kutlanır dünyada başka yerde kutlamaz 21martta mesela kuzeyde nisan sonundadır daha soğuk olduğu için
 
 
 Resim Yüklenemdi
NEWROZ (Misafir)
12.02.2014
lütfen hikayenin doğrusunu yazın
 
 
 Resim Yüklenemdi
LEYLA (Misafir)
25.12.2013
KRAL OLABİLMİŞ FAKAT İNSAN OLAMAMIŞ. BİR YILAN MI DAHA ÖNEMLİ YOKSA GENÇLER Mİ? UMARIM YALANDIR.GENÇLER ÖLMÜŞ OLSADA ,KRAL MISIN? CANİ Mİ? BELLİ DEĞİL.ÖNCE ADAM OL...
 
 
 Resim Yüklenemdi
EVİNDAR (Misafir)
25.12.2013
taihte biliyor tarihte söylüyor kürt halkı yıllardan beri zülme ,işkence ye marus kalıyor hatta insanlığa yakışmayacak bir şekilde katlediliyor .ama ben yılanların yemi yapılmış olan kürtlere değil onu katleden zalim kırala acıyorum .çünkü o gençler hayatını kıralsa insalığını kaybetmiştir...
 
 

Yorum Sayfaları : 1 2
 

 
YORUM YAZ

 
  Sitemize üye veya misafir olarak yorum yapabilirsiniz. Üyelik sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Adınız :
   
 
 
E-mail :
 
   
 
 
Yorumunuz:
   
  
 
Güvenlik Kodu :

   
 
 

 
 
Yukarı Çık