Kürt Tarihi ve Kültürü Tanıtım Sitesi
Sosyal Medyaya Biz
Türkiye' nin en kapsamlı Kürt Tarihi ve Kültürü tanıtım sitesine hoşgeldiniz.
 
 
KOBANİDEKİ SON DURUM VE GELİŞMELER

 

 
KOBANÊ'DE SON DURUM - 09.10.2014
 
IŞİD terör örgütünün Kobanê’ye yönelik başlattığı ve 08.101.2014 tarihinde kısmen püskürtülen saldırı dalgası 09.10.2014 tarihinde tekrar başladı. Şiddetli çatışmaların yaşandığı Kobanê’de YPG – YPJ direnişi tüm gücüyle devam ediyor. Sınırın Türkiye tarafı ise hareketli durumda.
 
Bütün gücünü kentin etrafına yığan ve 3 cephede kente girmeye çalışan IŞİD terör örgütünü dün püskürten YPG ve YPJ liler Işid'in yoğun saldırılarına karşı direnişe devam ediyor 09.10.2014 tarihinde çatımalar tekrar şiddetlenerek devam etti..
 
YPG- YPJ direnişi ve ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin yaptığı hava operasyonlarının ardından dün bazı bölgelerden çekildiği belirtilen Işid çeteleri bugün öğle saatlerinde kente yeni bir saldırı dalgası başlattı.

 


YPG - YPJ DİRENİŞİ DEVAM EDİYOR 
 
YPG- YPJ militanlarının direndiği, kentte sokak aralarında karşılıklı çatışma sesleri duyulurken, bölgeye ambulanslar sevk ediliyor.  
 
Çatışmaların Türkiye tarafında özelikle de Murşit Pınar Sınır Kapısında yoğunlaştığı gözlemlenirken, sabah saatlerinden beri bombardıman yapmayan koalisyon uçakları özelikle Murşit Pınar Sınır Kapısı’nın yakınlarındaki IŞİD mevzilerini vuruyor.
 
IŞİD çetelerinin hava saldırısına yakalanmamak için araçlarının üzerine ağaçlar yerleştirildiği bilgisine ulaşılırken, çetelerin yine uçakların görüş açısından kurtulmak için ellerinde bulundurdukları bölgelerde yangın çıkarttıkları bildiriliyor.
 
İçerde çatışma ve bombardıman devam ederken, bir grup Kobanêli de araçlar ile Türkiye sınırından giriş yaptı.
 
TÜRKİYE TARAFI  
Türkiye tarafından sınıra yakın tepelere yerleştirilen tanklara ek olarak yeni tankların da sınıra yerleştirildiği ve tankların namlularının Kobanê yönelttiği görüldü.
 
Öte yandan Federal Kürdistan Bölgesi Parlamentosu üyesi değişik partilerin mensubu olan 10 Kürt milletvekili ile HDP milletvekilleri Esat Canan ve Mülkiye Birtan’e sınıra geçmek için Etmanek köyüne geldiler. 
 
Kürt milletvekillerinin yolu askerler tarafından kesildi. Bir süre Etmanek Köyü'nde bekleyen milletvekilleri daha sonra valilik izni ile sınıra geçebildiler. 
 
Basın mensuplarının sınıra yaklaşmasına izin verilmediği bölgede nöbet tutan direnişçilere zaman zaman asker ve polis tarafından müdahale ediliyor.
 
Kobanê’den göç etmek zorunda kalan yurttaşlar için ise başlatılan yardım kampanyası kapsamında İsveç Lions Kulüpleri tarafından getirilen yardım malzemesi Suruç'un köylerinde bulunan Kobanêlilere dağıtıldı.
 
TÜRKYİEDE 350 KOBANÊ'Lİ 2 GÜNDÜR GÖZALTINDA!
 
Öte yandan, Kobanê’ den Türkiye’ye gelen ve aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 350 mültecinin Suruç’un Aligor Beldesi’nde gözaltına alındığı ve 2 gündür burda bulunan kapalı spor salonunda bekletildiği bilgisine ulaşıldı.  
 
Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen grubun içinde Kobanêli siyasetçi, yazar sivil toplum örgütü temsilcileri olduğu bildiriliyor. 2 gündür gözaltında olan Kobanêliler açlık grevine başlatırken, Suruç’taki STK’ların gözaltılar ile ilgili basın açıklaması yapması bekleniyor.
 
RESİMLER


 

 
 
 

Eklenme Tarihi: Tarih 09.10.2014 21:45:24
Okunma Sayısı : 4425
 
BUNLARI OKUDUNUZ MU?
 
SİTEDEN YORUMLAR


Yorum Sayfaları :
 

 
YORUM YAZ

 
  Sitemize üye veya misafir olarak yorum yapabilirsiniz. Üyelik sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Adınız :
   
 
 
E-mail :
 
   
 
 
Yorumunuz:
   
  
 
Güvenlik Kodu :

   
 
 

 
 
Yukarı Çık