Kürt Tarihi ve Kültürü Tanıtım Sitesi
Sosyal Medyaya Biz
Türkiye' nin en kapsamlı Kürt Tarihi ve Kültürü tanıtım sitesine hoşgeldiniz.
 
 
HAKKARİDE UTANILACAK BİR AŞİRET KAVGASI

 

 
Hakkarililer Ne Yapmaya Çalışıyor
 
Bütün Dünya Kürtlere düşman , Kürtler ise kendisine düşman sözünü desteklercesine hemde Rojava da kardeşleri bir savaştayken üstelik sıradan bir okey masası kavgası ile aşiretlerin birbirine düşerek çatışmalarıda ne demek oluyor. Yıllardır direnişin, haksızlığa karşı dik duruşun baş şehri dediğimiz Hakkari'lilerin yaptığı bu cahilce hareket ne demek oluyor.
 
Hakkaride 2 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi, bilin bakalım neden?

Kürt aşiretleri birbirleri ile daha fazla çatışmasın diye!!

Bu hallere düşecekmiydi Hakkari halkı. Üstelik kavganın çıkma sebebi ise okey taşı. İki farklı aşiret mensubunn aynı okey masasında okey taşı yüzünden yüzünden başlayan ve aşiretleri karşı karşıya getiren, Hakkaride sokağa çıkma yasağı noktasına getiren kavga. Yazık çok yazık.
 

Yüksekovahaber sitesinden Özcan Körbıyık ne güzel demiş;
"Hakkâri’de iki aşiret 5-6 gencin kavgasının ardından birbirine girdi’ haberinden sonra ‘yazıklar olsun!’ demeye kalmadan ‘yaralananlar ve ölenler var’ diye eklenince ‘çoktan yazıklar olmuş zaten!’ diye geçirdim içimden.
 
‘Acaba rahat mı batıyor bize!’ diye düşünmesin kimse,çünkü zaten hiç rahat etmiş değiliz.
 
Peki neyin kavgası bu; paranın mı, başka bir şeyin mi?
Doğrusu zerre umrumda değil çünkü bu topraklar üzerinde kavga etmek için nefes almak bile yeter neden olabiliyor bazen.
 
Her hâlükârda bu kavganın asıl ‘kazanını’ Kürtler hakkında kara propaganda yürütmeye yer arayan kesimler ve devletçi zihniyet olacaktır.
 
Kavga eden aileler barışacak, aynı sofrada yemek yiyecekler, birbirleriyle alışveriş yapacaklar, kız alıp vercekler hatta, tavukları bile birbirine karışıcak.
 
Kimse üstüne alınmazlık etmesin!
 
Ölenlerin, yaralananların mes’uliyeti hepimizin boynunadır. Dökülen her damla kan hepimizin eline yüzüne bulaşmıştır. Hepimizin, Nemrud’un kızgın ateşte yakmaya çalıştığı İbrahim’i, ağzında bir damla suyla ateşi söndermeye çalışan karınca gibi bu ateşi söndürmeye çalışması lazım.
 
Meydana gelmiş ve gelebilecek tatsız hiçbir olayın kazanını olmayacak. Tecrübeyle sabittir bu." yazarın kalemine sağlık gerçekten.
 

Öyle görünüyor ki Aşiretçilik zihniyeti Kürtleri yarardan çok zarar veriyor, "aşiret" kelimesi en çok kavga kelimesi ile anılıyor. Bu düzen böyle gitmemeli hepimizin Kürtlerin kendi içlerinde kavgalarını durdurması için halkın bilinçlenmesi için ön ayak olmalıyız.

 
 
 

Eklenme Tarihi: Tarih 21.07.2014 19:20:22
Okunma Sayısı : 3424
 
BUNLARI OKUDUNUZ MU?
 
SİTEDEN YORUMLAR

 Resim Yüklenemdi
Ahmet Durmaz (Uye)
21.07.2014
Sorunlarımızı silahla, kavga ve çatışmayla çözmeye çalışıyoruz, işin içine kan girince çok basit meseleler bile artık kangren haline dönüşüyor, çözümü zorlaşıyor. Nusaybin'de bugün tarla yüzünden kavga çıkmış, 6 yaralı. Barış süreci devam ederken bir yandan da silahsızlanmaya başlamak lazım bence. Silahı birbirimize kullanmaya başladık. Eller bir kez tetiğe alıştı mı, bir daha çekmek zor olur. Her meselede silaha sarılırsın....
 
 
 Resim Yüklenemdi
babil (Misafir)
21.07.2014
gençlere seslenıyorum cehalet tohumlarınızı ekmeyınız......
 
 

Yorum Sayfaları : 1
 

 
YORUM YAZ

 
  Sitemize üye veya misafir olarak yorum yapabilirsiniz. Üyelik sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Adınız :
   
 
 
E-mail :
 
   
 
 
Yorumunuz:
   
  
 
Güvenlik Kodu :

   
 
 

 
 
Yukarı Çık