Kürt Tarihi ve Kültürü Tanıtım Sitesi
Sosyal Medyaya Biz
Türkiye' nin en kapsamlı Kürt Tarihi ve Kültürü tanıtım sitesine hoşgeldiniz.
 
 
SEZEN AKSU: AHMET KAYA'YA KARŞI SUÇLUYUZ

 

 

BİZ HEPİMİZ AHMET KAYA'YA KARŞI SUÇLUYUZ

Almanya'nın Bochum şehrinde Sezen Aksu, Kardeş Türküler ve Ara Dinkjian, aynı sahnede buluştu. Irkçılığa karşı, şarkılarla barış ve kardeşlik mesajlarının verildiği konserde Sezen Aksu, "Biz hepimiz Ahmet Kaya’ya karşı suçluyuz" dedi.

Kardeş Türküler, Türkiye’nin tanınmış sanatçılarından Sezen Aksu ve sürgünün sesi Ermeni müzisyen ve besteci Ara Dinkjian ile Avrupa Turnesi’nde bir araya geldi.


Avrupa Turnesi önceki 28 Mayıs günü Mannheim’de başladı. Perşembe günü de Bochum ile devam eden konserler dizisi, 15 Haziran’da Berlin ile son bulacak. Bochum Ruhr Kongress salonunda verilen konseri binlerce kişi izledi. Konserde, Kardeş Türküler, Sezen Aksu ve Ara Dinkjian, 3 saatten fazla sahnede kaldı.

Türkçe, Kürtçe (kurmancî ve zazakî) Arapça, Ermenice, Romence, Çerkezce ve Makedonca şarkılarının seslendirildiği konserde, sürekli Türkçe, Kürtçe ve İngilizce, konuşmalar yapılarak, barış mesajlar verildi.

 

“Ağladıkça” ve “Sarışınım” bestelerinin sahibi sanatçı ve müzisyen Dinkjian’ın eşliğinde şarkılarını seslendiren Sezen Aksu, performansıyla göz doldurdu.

Sahnede kaldığı boyunca seyircilerle kurduğu diyaloglarla da büyük beğeni toplayan sanatçı Aksu, klasik eserlerinin yanı sıra bu konserler için özel olarak repertuar oluşturduğu gözlendi.

Kürtçe bir parça seslendiren Sezen Aksu, sürgünde yaşamını yitiren Ahmet Kaya’yı da andı. Kaya’nın anısına sanatçının bir parçasını seslendiren Aksu, Kardeş Türküler ile aynı sahneyi paylaşmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Sanatçı, “ Biz şimdiye kadar ayrı ayrı sahnelerdeydik ama hayata aynı vicdan sesiyle bakıyoruz. Çünkü hepimizi Allah yarattı. Nedir bu öfke ve cahillik” diyerek, tepki gösterdi.

Sezen Aksu, Ahmet Kaya’ya yönelik linç girişimini de hatırlatarak şöyle dedi: "Kimse kendini farklı göstermesin. Hepimiz Ahmet Kaya’ya karşı suçluyuz.”

 
 
 

Eklenme Tarihi: Tarih 31.05.2014 09:47:28
Okunma Sayısı : 2410
 
BUNLARI OKUDUNUZ MU?
 
SİTEDEN YORUMLAR


Yorum Sayfaları :
 

 
YORUM YAZ

 
  Sitemize üye veya misafir olarak yorum yapabilirsiniz. Üyelik sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Adınız :
   
 
 
E-mail :
 
   
 
 
Yorumunuz:
   
  
 
Güvenlik Kodu :

   
 
 

 
 
Yukarı Çık