Kürt Tarihi ve Kültürü Tanıtım Sitesi
Sosyal Medyaya Biz
Türkiye' nin en kapsamlı Kürt Tarihi ve Kültürü tanıtım sitesine hoşgeldiniz.
 
 
YPG KİMDİR?

 

 
Suriye'de başta Kürt ulusal hareketinin en çok tabana sahip siyasi partisi olan PYD'nin ve diğer Kürt grup ve partilerinin Kürt Yüksek Komitesi'ne bağlı olarak oluşturduuğu silahlı kanadın adı YPG'dir. YPG'nin açılımı Yekîneyên Parastina Gel(Halk Savunma Birliği)'dir. Suriyede Kürtlerin yaşadığı coğrafi bölgeye Kürtler Rojava yani Batı demektedir. YPG örgütü Suriyede başlayan olaylarda Kürt topraklarını Esad, Öso, El Nusra ve Işid gibi bir çok işgalci güce karşı korumayı başarmıştır.
 
YPG'nin Esad, Öso, El Nusra ve Işid ile savaşması ve tüm bu savaşlardan topraklarına sahip çıakrak ayrılması büyük bir başarıdır. PYD lideri Salih Müslim'in oğlu Şervan Müslim YPG saflarında bir çatışmada 10 Ekim 2013 tarihinde Tel Ebyad ilçesinde hayatını kaybetmiştir. PYD liderinin ve Suriyede topraklarını savunan YPG güçlerinin topraklarını nasıl savunduklarının en büyük göstergesi aslında bu olaydır denilebilir. Başka ülkelerde parti liderlerinin çocukları yurtdışından eğitim görüp sefa içerisinde yaşam sürerken Salim Müslim'in oğlu cephedeki çatışmada yaşamını kaybediyor.


YPG'nin bunca cephede farklı örgüt ve ordular ile savaşıp başarılı olmasının arkasında yatan sebeplerden en önemlisi Rojavada ki Kürtlerin büyük desteğini almış olması ve bunun sonucun da bir yerde halk direnişi olursa hiçbir ordu başarılı olamaz sözünün gerçeği yansıtmış olmasıdır denilebilir.
 
Bölgede yaşayan ve El Nusra ve Işid çetelerinin katliamlarına uğrayan Türkmenler bile bu örgütlerin saldırılarından kaçıp YPG militanlarına sığınıyor. Dini, mezhebi, etnik kimliği ne olursa olsun Rojava devrimi herkese yaşam alanı sağlıyor.
 
Rojava'da ezelden bu yana yaşayan halkların Kürt, Süryani, Ermeni, Asuri vb. topraklarını, Pakistan'dan, Kaşmir'den, Afganistan'dan, Tunus'tan ve hatta Kanada'dan gelmiş olan bir grup işgal etmeye çalışıyor. Bu grubun adı Işid. Kafa kesiyor, kadınları seks kölesi yapıyor, dua bilmeyen insanları yatırıp kurşunluyor, kalp yiyor, kadim türbeleri bombalıyor, başka din ve halklara ait tüm kültürel mirası yıkıyor.
 
 
Rojava'da, halklar, kendi topraklarını korumak için YPG isimli bir örgüt kuruyır ve sadece kendi topraklarını da savunmuyorlar, Şengal'da binlerce Êzidi katliamdan geçirilirken oraya da gidiyorlar, Işid'in her yerde karşısına dikiliyorlar. 
 
Topraklarını koruyan, kadınlarının kızlarının ışid'in elinde seks kölesi olmasını istemeyen, çocuklarının kafasının kesilmesini istemeyen, kültürel miraslarını bombalansın istemeyen, anayasalarında ücretsiz eğitim, kadınlar için pozitif ayrımıclık gibi bir sürü şey barındıran, görünen o ki ortadoğu'nun mevcut koşullardaki en ilericisi bu örgüte sahip çıkmak bizce bir insanlık görevidir.

YPG Kadın Savunma Birlikleri

 
 
 

Eklenme Tarihi: Tarih 22.08.2014 23:29:36
Okunma Sayısı : 8096
 
BUNLARI OKUDUNUZ MU?
 
SİTEDEN YORUMLAR

 Resim Yüklenemdi
berat (Misafir)
08.02.2017
ez hevalım
 
 

Yorum Sayfaları : 1
 

 
YORUM YAZ

 
  Sitemize üye veya misafir olarak yorum yapabilirsiniz. Üyelik sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Adınız :
   
 
 
E-mail :
 
   
 
 
Yorumunuz:
   
  
 
Güvenlik Kodu :

   
 
 

 
 
Yukarı Çık