Kürt Tarihi ve Kültürü Tanıtım Sitesi
Sosyal Medyaya Biz
Türkiye' nin en kapsamlı Kürt Tarihi ve Kültürü tanıtım sitesine hoşgeldiniz.
 
 
ŞERZAN ATABEY / KÜRT BIÇAĞI - KÜRTLER VE HANÇER
 
Resim Yüklenemdi
 

Kürt Bıçağı - Kürtler ve Hançer

Bu yazımda sizlere Kürtler ve hançer arasındaki bağdan bahsedeceğim.

Yıl 1928 Irak İngiltere mandası altında iken Archibald Milne Hamilton adında bir mühendis Britanya hükümeti tarafından Irak'a yol yapım çalışmalarında bulunmak üzere gönderilir. A.M. Hamilton'a burada bugünkü Bölgesel Kürt Yönetimi sınırlarında bulunan Hêwler bölgesinde kanyonlar ve aşılamaz dağlar arasında uzanan bir yol projesini 4 yılda gerçekleştirilme göre verilir. A.M. Hamilton 1937 yılında Road Through Kurdistan(Kürdistan'dan Geçen Yol) isimli bir kitap çıkararak bu 4 senede yaşadıklarını ve yöre halkı hakkında edindiği bilgileri paylaşmaktadır. Yazar bu kitapta Kürtlerden bahsettiği  bölümlerde sık sık bellerine bağladıkları kuşakta hançersiz gezmediklerinden bahsetmektedir. Kitabın 148 sayfasında;

"Komşu köylerden gelen bir kaç ekip Kürt vardır. Dağlıların giydiği keçi kılından yapılmış grimtrak elbiseler giyiyorlardı. Pantolonları genişti. Paralarını, değerli eşyalarını sakladıkları ve yanlarından hiç eksik etmedikleri ucu eğri hançerlerini taktıkları, kuşakları vardı bellerinde. Eğer hançer  yalnızca gösteri için taşınıyorsa , kuşağın kıvrımları arasına meyilli olarak iyice sokulur, ama her an kullanmak amacıyla taşınıyorsa, yıldırım gibi çekilebilsin diye, ki Kürtler bu konuda ünlüdür, göğsün ön tarafında, kuşağın içine tam sokulmadan yukarıda tutulur. Türkler döneminde hançer taşımanın yasaklandığı ve bu yasağa uymayanınsa öldürülebileceği gibi çok sert yasakların olduğu söylendi bana. Ama biz bu durumdan hiç endişe duymadık, huzuru sağlayan diğer yöntemlere güvendik sadece. Herhangi bir sorun çıkarmadıktan sonra yola yapımı sırasında hançerlerini istedikleri gibi taşıyabilirlerdi. İşin ilk günlerinde , Kürtler omuzlarında çarpraz asılı fişekleri , ellerinde tüfekleri ve kuşaklarında herkesin görebileceği bir şekilde duran hançerleriyle birlikte geliyorlardı işe."

Yazar 1928 yılında yol yapımı sırasında yanında çalışan Kürt işçilerden ve Hançerlerin bu şekilde bahsetmektedir. Buradan anlaşılabileceği gibi Kürtlerin hançer ile sıkı bir bağı vardır ve Dünya genelinde Kürt Hançeri şeklinde bir tanımda literatürde bulunmaktadır.

Aşağıda size 1878 Süleymaniye doğumlu 1928-1932 yıllar arasında birçok isyan girişiminde bulunan ve bir isyanı sonrasında kısa sürelide olsa tarihteki ilk Kürdistan Krallığını ilan eden Mahmud Berzenciye ait bir fotoğrafı paylaşmak istedim. Zira bu fotoğrafta tıpkı yazarında kitapta bahsettiği gibi belindeki kuşağında hançeri ile Berzenciyi göreceksiniz.

 
Kurdistan Bölgesel Yönetimi başkanı Mesud Barzani ve gençliğinde dağlarda mücadele verdiği yıllara ait resminde yine Kürt hançerini göreceksiniz.

Yine Mesud Barzaninin babası Mela Mistefa Barzaniye ait fotoğraflarda belindeki kuşağa sarılı hançer dikkatinizi çekmiştir.

Görüldüğü gibi Kürt Hançerinin Dünya çapında bir üne kavuşması bir tesadüf değil yüzyıllardır süre gelen bir Kürt geleneğinin sonucudur. Bildiğiniz gibi ABD yapımı Supernatural dizisinin 8. sezonunda Kürtlerin şeytan öldüren bıçak efsanesinden bahsedildi. Dizide Kürt Bıçağı veya Hançerinin ününden bahsedilmesi ile herkes internette nedir bu Kürt bıçağı gerçekten anlatıldığı kadar mı yoksa bir efsaneden mı ibaret diye aramaya başladı.

Dizide;

-Onu bıçakladığından nasıl ölmedi?
+Çünkü şeytanlar basit bir bıçakla ölmezler. En azından Kürtlerin eski şeytan öldüren bıçağı olmalı.
şeklinde  geçen sahnede Kürt bıçağını cebinden çıkararak gösteriyor. 


 

Dizide gösterilen bıçak aşağıdaki resimdedir.

Evet arkadaşlar bu yazımda sizlere Kürt Bıçağı veya Kürt Hançerinin tarihinden ve Dünya çapında neden bir ünü olduğunu anlatmak istedim bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

 
 
 
 
Yazar :Şerzan Atabey
Tarih 02.06.2014 22:45:37
Okunma Sayısı : 10547
 
SİTEDEN YORUMLAR

 Resim Yüklenemdi
Angaralı (Misafir)
19.10.2015
SEMA arkadaşım kürt olmadığın halde kürtleri bu kadar düşünmen beni çok duygulandırdı inanırmısın. Ama bırakta kendi devletimizi kurduktan sonra ne olacağını da biz düşünürüz sen canını sıkma :))))
 
 
 Resim Yüklenemdi
Litaratür David (Misafir)
05.06.2015
Ortadoğuda herkes bıçak taşır, müslümanlar sünnet diye çakı benzeri şeyleri yanında bulundurur. Ona kürt bıçağı değil yemen bıçağı derler.. araplardan kürtlere gecmiş bir özelliktir
 
 
 Resim Yüklenemdi
Bay ELGİN (Misafir)
29.09.2014
Bir de keşke şu efsanenin aslını yazsaydınız. Merak ettim şimdi. Bir de dizideki bu konuşmayı ben farketmemiştim.Üzerinde durduğunuz için teşekkürler.
 
 
 Resim Yüklenemdi
bülbül GENÇ (Misafir)
20.09.2014
kürt tarihini araştırıken sizin yazınıza gözüm kaydı..benim sizden bir isteğim var kolaycılık belki bu ama neden kürt kardeşlerimizin bir devleti olmamış..hep biirileriyle ortak devlet kurmuşlar..teşekkür ederim.. sevgi ve saygılarımla..
 
 
 Resim Yüklenemdi
azat (Misafir)
17.08.2015
Mittaniler, Gutiler Karduklar Medler Partlar Hasnaviler Şeddadiler büveyhoğulları .... bunlar ortak devlet mi?
 
 Resim Yüklenemdi
SEMA (Misafir)
28.09.2015
yaa bırakın bu işleri be kardeşim...kendinize kimlik oturtmaya çalışmayın..bak valla devleti kurarsanız oyarlar sizi..her devleti yiyen büyükbaşlar kürt devletini kapıda karşılayack mı sanıyorsunuz.. bu arad o saydığın milyonlarca ama kimsenin duymadığı döwletler size bakiirmiydi
 

Yorum Sayfaları : 1
 

 
YORUM YAZ

 
  Sitemize üye veya misafir olarak yorum yapabilirsiniz. Üyelik sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Adınız :
   
 
 
E-mail :
 
   
 
 
Yorumunuz:
   
  
 
Güvenlik Kodu :

   
 
 

 
 
Yukarı Çık