Kürt Tarihi ve Kültürü Tanıtım Sitesi
Sosyal Medyaya Biz
Türkiye' nin en kapsamlı Kürt Tarihi ve Kültürü tanıtım sitesine hoşgeldiniz.
 
 
KÜRTLER VE KÜRDİSTAN TARİHİ
 
 

Kürtler ve Kürdistan Tarihi Kitap İçeriği

Kürtler ve Kürdistan tarihi konusunda başyapıtlardan biri olan bu değerli kitabın Türkçe'de yayınlanması bu alandaki büyük bir boşluğu dolduracaktır. Elinizdeki bu hacimli kitabı değerli kılan özelliği sadece alanındaki birçok kitaba kaynaklık etmesi, yazarın bu çalışmasında önyargısız ve konuya dair tüm kaynaklardan yararlanması değildir. Onu asıl değerli kılan özelliği Kürtler ve Kürdistan tarihini Kürtçe anlatmasından ileri geliyor. Zira daha önce Kürtler ve Kürdistan tarihi ile ilgili yazılmış kitaplar farklı dillerde yazılmıştı. Buna Şerefname de dahildir

M.Emin Zeki Beg'in birçok doğu ve batı kaynaklarından yararlanarak hazırladığı bu  tarihi çalışma daha sonra M. Ali Avni Bey tarafından Mısır'da Arapça'ya çevrilmiş ve dipnotlarla zenginleştirilerek kendi alanında vazgeçilmez ve kendi döneminde Kürtler üzerine yazılmış en iyi kitap ünvanını haketmiştir. Daha sonra bu alanda çalışan  tarihçiler ve bu konuya ilgi duyanlarr için vazgeçilmez bir eser niteliğine kavuşmuştur.

Kürtler ve Kürdistan  tarihi okumalarına başlamak isteyen bir kişi, bu kitap sayesinde konu hakkında temel bilgilere sahip olabilecek ve bu alanda doğru bir adım atmış olacaktır.

Kitabın yazarı Mehmet Emin bey ise Çanakkale, Filistin, Irak, Suriye, Balkan ve Kafkas cephelerinden savaşmış olan bir Osmanlı subayı .1880-1948 yılları arasında yaşayan ünlü Kürt şairi, edebiyatçısı, tarihçisi ve siyasetçisi Mehmet Zeki bey, çok iyi bildiği Osmanlıca, Farsça, Arapça, Almanca, Rusça, İngilizce ve Fransızca’daki tüm kaynakları tedkik ederek bu kitabı vücuda getirdi.

Türkler ve Anadolu hakkında da çok önemli bilgiler ihtiva eden 800 sahifelik bu kitap, Kürt tarihi konusunda 1597 yılında Bitlis Hükümdarı Şeref Han tarafından kaleme alınan “Şerefname’den sonra en önemli eserlerden biridir.

Yazar :Muhammed Emin Zeki Beg
Yayın Evi: Nubîhar Yayınları
 

 
 
 
 
 
Okunma Sayısı : 10876
 
 
SİTEDEN YORUMLAR

 Resim Yüklenemdi
Çiyeger (Misafir)
07.08.2018
Buradan nsıl kitap temin edilebilimi
 
 
 Resim Yüklenemdi
Harun ARSLAN (uye)
20.03.2014
nubihar sitesi çalışmıyor. Çökmüş olsa gerek. Kitap ismi girilerek farklı sitelerden alınabilir. Kitapyurdu, idefix gibi. Ben aldım.
 
 
 Resim Yüklenemdi
fırat cilasun (uye)
12.10.2013
nubihar@gmail.com www.nubihar.com BURDAN TEMİN EDEBİLİRSİNİZ
 
 
 Resim Yüklenemdi
fırat cilasun (uye)
12.10.2013
nubihar@gmail.com
 
 
 Resim Yüklenemdi
Halit Dogan (uye)
25.07.2013
Bu kıtabı nerede temin edebilirim
 
 
 Resim Yüklenemdi
ismail (uye)
11.04.2013
bu kitabı nerden temin edebilirim bu konuda bana yardımcı olabilecek bir arkadaş var mı
 
 

Yorum Sayfaları : 1
 

 
YORUM YAZ

 
  Sitemize üye veya misafir olarak yorum yapabilirsiniz. Üyelik sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Adınız :
   
 
 
E-mail :
 
   
 
 
Yorumunuz:
   
  
 
Güvenlik Kodu :

   
 
 

 
 
Yukarı Çık