Kürt Tarihi ve Kültürü Tanıtım Sitesi
Sosyal Medyaya Biz
Türkiye' nin en kapsamlı Kürt Tarihi ve Kültürü tanıtım sitesine hoşgeldiniz.
 
 
REWANDUZ: COĞRAFYAMIZDA BİR KANYON BÖLGESİ

Rewanduz :Coğrafyamızda Bir Kanyon Bölgesi

Fotoğrafta gördüğümüz yer, doğal güzellikleri ve Kanyonları ile meşhur Irak Kurdistanında , Hewlêr'e bağlı Rewanduz bölgesidir.Rewanduz 19’uncu yüzyılın en uzun süreli ve en şiddetli Kürt ayaklanmasının başkentiydi. Hem isyanın hem de güzel sanatların;müzik,resim,heykel sanatı, dokumacılığın ve size garip gelebilir ancak modanın merkeziydi.

Şimdilerde , Rewanduz muhteşem bir doğal güzelliğe sahip , Kanyonları ile turistlerin ilgisini çeken Federal Kurdistan Hükümeti tarafından bir çok bölgesi sit alanı yapılmış hayvanların avlanması yasaklanmış gezilip görülebilecek yerlerin başında gelmektedir.

1928 Irak İngiltere mandası altında iken Archibald Milne Hamilton adında bir mühendis Britanya hükümeti tarafından Irak'a yol yapım çalışmalarında bulunmak üzere gönderilir. A.M. Hamilton Rewanduz üzerinden geçen yol yapımını 4 senede tamamlayıp 1937 yılında bu yol yapımı sırasında yaşadıklarını anlattığı kitabı Kürdistan'dan Geçen Yol'u çıkarır. Yazar bu kitapta Rewanduz için;

"Rewanduz öyle ilginç bir yere kurulmuş ki, elli mil ötesindeki Spilik batı girişine ne kadar hakimse, kent de boğazın doğu girişine o kadar hakimdir. Çünkü katırların bile tökezlediği, tehlikeli virajları olan bir inişteki su kanallarının yanında, eski pazardan geçen, kaygan taşlarla döşeli yoldan başka, kervanların gelip geçebileceği hiçbir yol yoktur.

 
Dağlara, nehirlere, boğazlara ve doğal surlara sahip olan bu kent, buradan başka hiçbir yerde, etrafına hakim bir konumda bulunamazdı. Rewanduz kenti, yüksek muazzam iki uçurum arasındadır. Bu dil, aşağı doğru indikçe batı tarafındaki dağlık burnun bitişiğindeki kanyona gürül gürül akan Rewanduz Nehrini sınırlayan kıyıların yanındaki düz kayalık platforma ulaşıncaya kadar, dikine inen, hemen hemen yüz yard genişliğindeki dik kayalık duvarların dibinde, suyun kenarında bile, bazen göçebe aşiretlerin buradan geçirdikleri koyun ve keçilerin dışında, onlardan daha büyük ve daha az çevik olan hayvanlar için bakılacak sağlam yer hemen hemen hiç yoktur.
 
İki büyük uçurum arasında, dik ve derin yokuşlar üzerine konmuş Yukarı Rewanduz duruyor. Dipte, kanyonların buluştuğu yerdeyse, hemen hemen terkedilmiş olan Aşağı Rewanduz var. Rewanduz'un etrafı dağlarla kaplı hemen hemen 8 bin feet yüksekliğinde olan bu dağlar pürüzlü ve girintili zirveleri, yılın altı ayı boyunca karla kaplıdır. Gerçi, zirvelerde kar olmadığı yaz aylarında bile, ihtişamlarından hiçbir şey kaybetmezler." diye tasvir etmiştir.
 
REWANDUZ: COĞRAFYAMIZDA BİR KANYON BÖLGESİ RESIMLERI
 
 
 
 

Eklenme Tarihi: Tarih 28.02.2013 00:14:44
Okunma Sayısı : 19948
 
 
 
SİTEDEN YORUMLAR


Yorum Sayfaları :
 

 
YORUM YAZ

 
  Sitemize üye veya misafir olarak yorum yapabilirsiniz. Üyelik sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Adınız :
   
 
 
E-mail :
 
   
 
 
Yorumunuz:
   
  
 
Güvenlik Kodu :

   
 
 

 
 
Yukarı Çık