Kürt Tarihi ve Kültürü Tanıtım Sitesi
Sosyal Medyaya Biz
Türkiye' nin en kapsamlı Kürt Tarihi ve Kültürü tanıtım sitesine hoşgeldiniz.
 
 
FARQÎN - SİLVAN GEZİ REHBERİ

Farqîn - Silvan Gezi Rehberi

Farqîn - Silvan , Diyarbakır'ın en önemli ilçelerindendir.Nüfusu 105.000 civarındadır ve Amed'in en çok nüfus barındıran ilçesidir.İlçenin tamamına yakını Kürtlerden oluşmaktadır.İlçe de Kürtçenin , Kurmancî ve Zazakî lehçeleri konuşulmaktadır.

İlçenin doğusunda bulunan Tigranakert antik Ermeni Krallığına başkentlik yapmıştır. Amed'e 82 km uzaklıktadır. Malabadi Köprüsü Farqîn ilçesinde olup Farqîn'in tarih envanterine kayıtlıdır. Farqîn merkezde bulunan doğal kaynak suları da ilçenin su ihtiyacını karşılamaktadır.

Farqîn Gezilecek Yerleri

Malabadi Köprüsü,Hasuni Mağara Şehri, Kırık Minare, Karabehlül Bey Camisi ve Medresesi, Belediye Camisi, Silvan Kalesi ve Burçlar, Kulfa Kapı, Zembilfıroş Burcu, Mervani Burcu, Artuklu Burcu, Selahaddini Eyyubi Camisi Eyyubi Camii Minaresi, Aslanlı Burç (Eyyubi Burcu), Boşat Kalesi

Pira Malabadê - Malabadi Köprüsü  

Malabadi Köprüsü dünyadaki taş köprüler arasında kemeri en geniş olan köprüdür. Amed - Êlîh Karayolu üzerinde Farqîn’in 22 km doğusunda Batman Çayı (Çeme Malabade) üzerinde kurulan tarihi bir köprüdür. İsmini Kürt Mervani devleti kurucusu Bad’tan almaktadır.İlk yapım tarihi Mervanilere dayanan köprü Artuklu Hükümdarı Timurtaş Bin îlgazi Bin Artuk tarafından 1147 yılında yeniden onarılmıştır.

Köprünün güney kısmında, oturan bir erkek figürü bulunur. Bu figürün hemen üstünde de bir çerçeve içinde sivri külahlı ve ayakta duran birisinin, oturan birisine hediye takdimi tasviri bulunur. Güney cephesinde ise güneş ve aslan figürü yer almaktadır.

Albert Gabriel de köprü için: “Modern statik hesabının olmadığı devirde, bu açıklıkta o zaman için böyle bir eser hayranlık ve takdiri muciptir. Ayasofya’nın kubbesi köprünün altına rahatlıkla girer. Balkanlarda, Türkiye’de, Orta Şark’ta bu açıklıkta, bu yaşta köprü yoktur” demiştir.

 

Şikeftên Hesûnê  - Hasuni Mağara Şehri

Farqîn'in 6 km doğusunda, Malabadi Köprüsü’nün bulunduğu yol güzergâhının üstünde yer alır. Amed'deki en büyük mağara topluluğudur. Toplam 300 mağaradan oluşan Hasuni Mağara Şehri koridorlarla birbirine bağlıdır.

Burada, mağaralar arasında su akışını sağlayan kanallar, sarnıçlar, kayaların düzleştirilmesi ile yapılmış merdivenler, kayalara oyulmuş kilise, hamam ve dokuma atölyeleri yer alır. Ayrıca Mağara Şehrinin en üst noktasında, muntazam şekilde oyulmuş merdivenlerle çıkılan bir sunak vardır. Sunağa çıktıktan sonra yorucu tırmanışınıza değecek güzellikte muhteşem bir manzarayı görme imkânına sahip olursunuz.

 
FARQÎN - SİLVAN GEZİ REHBERİ RESIMLERI
 
 
 
 

Eklenme Tarihi: Tarih 21.09.2013 13:10:37
Okunma Sayısı : 14041
 
 
BUNLARI OKUDUNUZ MU?
 
SİTEDEN YORUMLAR

 Resim Yüklenemdi
zemzem (Misafir)
11.01.2014
çok güzel herkesin gidip görmsi gereken bir yer bence kürditanım benim :D
 
 

Yorum Sayfaları : 1
 

 
YORUM YAZ

 
  Sitemize üye veya misafir olarak yorum yapabilirsiniz. Üyelik sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Adınız :
   
 
 
E-mail :
 
   
 
 
Yorumunuz:
   
  
 
Güvenlik Kodu :

   
 
 

 
 
Yukarı Çık