Kürt Tarihi ve Kültürü Tanıtım Sitesi
Sosyal Medyaya Biz
Türkiye' nin en kapsamlı Kürt Tarihi ve Kültürü tanıtım sitesine hoşgeldiniz.
 
 
EĞİL - GELÊ GEZİLECEK YERLER

Eğil - Gelê Gezi Rehberi

Nüfusu 25.000 civarındadır.İlçe nüfusunun tamamı Kürtlerden oluşmaktadır.İlçede Kürtçenin Zazakî lehçesi konuşulmaktadır.Amed'den 50 km uzaklıkta antik bir kent olup tüm güzellikleriyle, Asurlulardan kalma kale ve birçok antik mağara, kral kızı resimlerine ev sahipliği yapan bir ilçedir.

Dicle Nehri kenarında kurulan Eğil ilçesi çok sayıda tarihi,kültürel ve doğal güzelliğe sahiptir. Tarihî eserlerin yanısıra, burada yaşadığı rivayet olunan Hz. Zülkifil Peygamber’in, Hz. Elyasa, Nebi Harun, Nebi Alak, Zünnun ve Danyal Peygamber gibi nebi ve evliyaların kabirlerinin bulunması Eğil’i inanç turizmi açısından da önemli kılar. Orta Paleolitik Çağ’dan (M.Ö. 20000-15000) beri yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Çok sayıda medeniyetin hüküm sürdüğü bu ilçe; kalesi, Asur Kral Mezarları ve Kaya Kiliseleri ile tarihin her dönemine ait izler taşır.

Gezilecek Yerleri

Asur Kalesi, Aldır Kalesi, Asur Kral / Kaya Mezarları / Deran Mağaraları, Hamamlar, Su Sarnıcı, Taciyan Camisi, Nisanoğlu Türbesi, Kale Kilise, Süryani Kilisesi, Nebi ve Peygamber Kabirleri, Kasım Bey Kümbeti, Şerbetin Hanı

Gelê(Eğil) ilçesine "Peygamberler şehri" olarak denilmektedir. İlçe tarih boyunca Asurlular, Roma İmparatorluğu, Bizanslılar, Selçuklular, Abbasiler, Osmanlı İmparatorluğu idareleri altında bulunmuştur.

Asur Kalesi - Diza Gêlê

Asurlular döneminde yapılmıştır. Kale, yekpare bir kaya zemin üzerine oturtulmuş, üç tarafı derin vadilerle çevrili stratejik bir tepededir. Kalenin üzerinde çok sayıda kuyu vardır. Bu kuyular, kayalar oyularak açılmış ve yağmur suyu biriktirme yöntemiyle kalenin su ihtiyacı karşılanmıştır. Yine kayalar oyularak yapılmış, bugün için bilinen ve görülebilen dört tane de tünel mevcuttur. Bu gizli tüneller, kaleden metrelerce uzaklıktaki vadide bulunan hamama, Dicle Nehri yatağına ve savaş sırasında düşmana görünmeden yeraltından güvenli yerlere varmak için yapılmıştır. Eğil Kalesinin batı-ön kısmında, çivi yazısı ile bir Asur Kralı'nın kabartma figürü vardır. Eğil Kalesinin batıya dönük yüzünde bir kaya üzerine kazılmış olan kitabeli stel silik bir haldedir. Stel, Asur Kralı III. Salmanassar’ı, sol kolu boynuna asılı gibi duran biçimde; sol elinde bir kılıç, sağ elinde iki başlı balta, uzun bir başlık ve sakalla, yüzü doğuya dönük olarak betimlemiştir.

 

Deran Mağaraları - Şikeftên Dêranê

Mağaraların çoğu, Dicle Baraj Gölü altında kalan “Deran” denen bölgede bulunur. Baraj suyu altında kalmayan mağaraların bir kısmı bugün de görülebilir. Deran Bölgesindeki mağaralar, kayalara yollar açılıp yolların sağına ve soluna yüzlerce mağara oyularak, meydana getirilmiştir.

 
EĞİL - GELÊ GEZİLECEK YERLER RESIMLERI
 
 
 
 

Eklenme Tarihi: Tarih 21.09.2013 12:07:13
Okunma Sayısı : 20097
 
 
BUNLARI OKUDUNUZ MU?
 
SİTEDEN YORUMLAR

 Resim Yüklenemdi
Jiyan (Uye)
27.05.2016
Pır gaşe hevalar
 
 
 Resim Yüklenemdi
Haydar (Misafir)
14.09.2014
Muhteşem bir yermiş gerçekten, resimlerde ayrı güzel.
 
 
 Resim Yüklenemdi
SONGÜL ÇELİK (Misafir)
04.06.2014
Eğil peygamler diyarı çook harika heleki peygamberimizin mezarlarını mutlaka görmelisiniz o kadar ki müthişler.tarihi kalelerini baraj gölünü görmenizi tavsiye ederim.:):)
 
 
 Resim Yüklenemdi
songül çelik (Misafir)
04.06.2014
çok güzel resimler ben bizzat gittim bayıldım hayran kaldım.çok müthiş bir yer bence herkes gezip gormeli :)
 
 
 Resim Yüklenemdi
İsmail Gördük (Misafir)
25.09.2013
Resimler çok güzel, bir de baraj öncesi vadi ve içindeki köylerin resimleri varsa yayınlasanız çok daha iyi olur.
 
 

Yorum Sayfaları : 1
 

 
YORUM YAZ

 
  Sitemize üye veya misafir olarak yorum yapabilirsiniz. Üyelik sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Adınız :
   
 
 
E-mail :
 
   
 
 
Yorumunuz:
   
  
 
Güvenlik Kodu :

   
 
 

 
 
Yukarı Çık