Kürt Tarihi ve Kültürü Tanıtım Sitesi
Sosyal Medyaya Biz
Türkiye' nin en kapsamlı Kürt Tarihi ve Kültürü tanıtım sitesine hoşgeldiniz.
 
 
HEWRAMAN BÖLGESİ

Kartallar Yuvası - Hewraman Bölgesi

Hewraman İran ve Irak Kurdistan bölgesi arasında kalan , muhteşem tarihi yapılara sahip bölgedir.

Hewraman bölgesi Zagros dağlarının etkisinde dağlık bir bölgedir.Bölgeye 19. yüzyılda keşfeden batılı seyyahlar  "Kartallar Yuvası" demişlerdir.Hewraman daki en yüksek tepe 3500 metreyi geçen Şaxo dağıdır.

Halk dilinde bu bölge Irak'da (Halepçe ve çevresi) Hewramanî ve İran (Merivan'ın güneyinde kalan Paveh'e kadar uzanan dağlık bölge) sınırları içinde kalan Hewramanî Lûhonî diye iki birime ayrılır.


Irak'daki Şehr-î Hewraman ilçesi bölgenin tarihi Merkezî olmakla beraber, günümüzde yörenin en önemli merkezî nufüsü 150.000'i geçen Paveh kentidir.

Hewraman bölgesinde yaşayanlar çoğunlukla Şafii mezhebine bağlıdır. Tarikat olarak da Kadirilik ve Nakşibendilik hâkimdir. Zerdüştlükten sonra bölge İslamiyete geçmiş olsa da özellikle Irak’ın kuzeyini de kapsayan ve İran Kürdistanında da fazlasıyla etkili olan olan Yaresan inancı uzun bir dönem bölgede varlık göstermiştir.Yaresan cemaatine aynı zamanda Ehl-i Hak da denir.Sayıları eskisine göre azalsa da bölgede hâlâ Yaresan cemaatine bağlı gruplar bulunuyor.

Bölgede yaygın bir şekilde kullanılan dil Kürtçenin Goranice lehçesidir.

Hewraman da köyler neredeyse aynı yapıdadır  , vadilerin derinliklerinden tepelere doğru basamakları andıran biçimde yükselen taşlardan yapılma evlerin eşşiz bir görsellik ve düzeni sergilenmektedir.

Hewraman bölgesi İran'a gelen turistlerin çoğunlukla uğradığı bir bölgedir , bölgenin coğrafi ve mimari yapısı  Dünyada da bilinmektedir , bir çok avrupalı gezgin yıl içinde her dönemde bölgeyi görmeye gelmektedir.

 
HEWRAMAN BÖLGESİ RESIMLERI
 
 
 
 

Eklenme Tarihi: Tarih 01.05.2013 11:12:36
Okunma Sayısı : 24360
 
 
BUNLARI OKUDUNUZ MU?
 
SİTEDEN YORUMLAR


Yorum Sayfaları :
 

 
YORUM YAZ

 
  Sitemize üye veya misafir olarak yorum yapabilirsiniz. Üyelik sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Adınız :
   
 
 
E-mail :
 
   
 
 
Yorumunuz:
   
  
 
Güvenlik Kodu :

   
 
 

 
 
Yukarı Çık